Dunhuang

Dunhuang museum.

Tvรฅ dagar tรคnker vi spendera hรคr och den fรถrsta dagen, i vรคntan pรฅ klarare sikt, besรถker vi Dunhuangs museum. Frรฅn utsidan inte sรฅ inspirerande men efter ett att ha passerat det fรถrsta rummen (av fem) รคr det en fascinerande berรคttelse om Kinas historia med fokus pรฅ vad som har hรคnt i den hรคr regionen. Sidenvรคgen har varit central fรถr den utveckling som skett dรคr Dunhuang spelat en stor roll i den handeln. Kinesiska muren finns det rester av รคven i den hรคr regionen och vi kommer att besรถka den pรฅ torsdag. Vad jag inte visste fรถrut var att ett av murens syften var att skydda de karavaner som fรคrdades i bรฅda riktningarna. Vi spenderar mer รคn fyra timmar pรฅ museet! ShanDaoKai, med den milda blicken var en belรคst man och hade lรคst inte mindre รคn 400000 ord. Kanske inte sรฅ mycket med dagens mรฅtt. En fem sex romaner, men kanske var det allt som fanns att lรคsa dรฅ? I alla fall gillade jag hans kloka, milda รถgon.

Crescent Lake och Singing-Sand mountain

Nรคr vi kommer ut frรฅn museet, har det klarnat upp och solen skiner mellan molnslรถjorna sรฅ vi รคndrar planen att besรถka รถknen tidigt nรคsta dag till att mรถta solnedgรฅngen dรคr redan idag. Vi anlรคnder vi fyra-tiden och redan den fรถrsta anblicken av sanddynerna รคr helt magisk fรถr en amatรถrgeolog som aldrig sett en รถken. Sjรถn framfรถr klostret รคr en sรฅ kallad kรคllsjรถ (vattnet kommer underifrรฅn) och har formen av en nymรฅne (crescent). Namnet pรฅ sanddynerna sรคgs komma frรฅn att man kan hรถra sanden vina nรคr det blรฅser. Vi tar oss upp pรฅ det tvรฅ fรถrsta avsatserna med en stor anstrรคngning men det var vรคrt varje steg. Vi tar hur mycket bilder som helst och jag kommer kanske gรถra ett eget inlรคgg senare om รถknen. Vi blir kvar dรคr till halvtio, en halvtimme efter solens fรถrsvunnit ner bakom horisonten.

Mongo-grottorna

Dagen efter blir det Mongo-grottorna. Dessa buddistiska grottor har en historia som gรฅr tillbaka till Tangdynastin (ca 600โ€“900 eKr) dรฅ indiska munkar spred buddismen till Kina via Sidenvรคgen. De nutida grottorna speglar hur de olika dynastierna sedan dess satt sin stรคmpel pรฅ den konst och statyer som finns i de fler รคn 700 grottorna (varav ett 60-tal รคr รถppna fรถr allmรคnheten). Efter att ha lรถst entrรฉavgiften ser vi tvรฅ kortare filmer som berรคttar om omrรฅdets historia och specifikt grottornas. Dรคrefter tar en skyttelbuss oss den knappa milen till grottomrรฅdet. Tyvรคrr fรฅr man inte fota inne i grottorna (som รคr uthuggna rum i sandstensklippan) och som รคr den egentliga attraktionen. Utanpรฅverket รคr av senare snitt och den klassiska fasaden in till grottan รคr inte ens hundra รฅr gammal. Bakom den gรถmmer sig en 35 meter hรถg Buddastaty dรคr fรถtterna รคr frรฅn Tangdynastin. Resten av den รคr frรฅn Qingdynastin (typ 1800-talet).

Nu sitter vi pรฅ mjรถlktรฅget som under knappt fem timmar kรถr oss till Jiayuguan, dรคr vi imorgon ska vandra pรฅ den kinesiska muren, som ska se helt annorlunda ut รคn den vid Beijing till exempel. Uppmaningen till murbyggarna var att anvรคnda sรฅ mycket lokalt material som mรถjligt vilket innebar kvistar, lera och sandsten, lรคrde museet oss.


Discover more from torsten eriksson

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *